Какво е Brute Force атака?

Mar 18, 2023 Cyber Security
BruteForce атаката е метод, който се използва за откриване на пароли или криптирани ключове за достъп към системи, приложения или мрежи. При този вид атака, атакуващия използва автоматизирани скриптове или специални софтуерни инструменти, за да опита да открие правилната парола или ключ за достъп към конкретната система. Този метод се използва, когато атакуващия не е в състояние да открие уязвимости в системата, за да я компрометира.

Този вид атака е особено опасен за бизнеса, тъй като може да доведе до нарушаване на данните на клиентите, кредитните карти и други чувствителни информации. Ако неоторизирано лице успее да открие правилната парола или ключ за достъп, той може да получи неограничен достъп до системата или мрежата и да компрометира всички данни, които се съхраняват там. Атаката може да се използва срещу много различни видове системи, като например електронна поща, онлайн банкиране, социални мрежи, фирмени сайтове, хранилища и други онлайн услуги.

За да се предпазят от тези видове атаки, компаниите трябва да приемат мерки за защита на своите системи и мрежи. Най-важните мерки са да се използват силни пароли и да се изисква смяна на тях на редовни интервали, както и да се използват инструменти за откриване на атаки и защита на мрежата. Безопасността на информацията е от съществено значение за бизнеса. Брутфорс атаката е един от най-опасните методи за компрометиране на системи и мрежи. За да се предпазят от тези видове атаки, компаниите трябва да приемат мерки за сигурност, за да се гарантира, че информацията на потребителите е добре осигурена!

Демонстрация

В новото ни видео сме направили проста демонстрация на това, какво предлставлява атаката Brute Force. Тъй като самия процес е твърде дълъг (според зависи от паролата, която е използвана разбира се) не сме чакали до края, идеята е да се покаже нагледно какво всъщност е това.

В този случай, софтуерът който се използва за видеото е напълно автоматизиран, като единственото което се изиска от атакуващия е да въведе адреса на (примерно) сайт, използващ конкретна система (CMS) като например WordPress, Joomla, Dropal и др. След като като е въвел адреса на сайта, задава лист с пароли (wordlist) от където инструмента да започне да изпробва всяка една. Преди да започне атаката, автоматизирания софтуер сканира за наличните потребители системата, извежда ги и започва да “научква” паролата. Ако атаката е успешна, то паролата се изписва след края.

#Бонус: Как да предпазя сайта си от този тип атака?

Най-удачните вариянти са да използвате специални приставки за лимитиране опитите за достъп до администраторския вход, където при 3 неуспешни опита се блокира IP адреса на атакуващия.
Освен това, често променяйне паролите за достъп, като се стремите да бъдат по-дълги (поне 8 символа), да влючват знаци, цифри и др. (може да изполвате и Password Generator).