
Фишингът е вид интернет измама, при която злоупотребяващите изпращат маскирани като легитимни електронни съобщения, с цел привличане на лична информация от потребителите. Целта на тези измамници е да измамят потребителите да споделят свои лични данни, като пароли, банкови данни или идентификационни номера.
Фишингът обикновено се извършва чрез електронна поща, но може да се използва и чрез социални мрежи, мобилни приложения, уебсайтове и др. Злоупотребяващите могат да се преструват, че са изпратили съобщение от банката, социалната мрежа или онлайн магазина, за да убедят потребителите да отговорят на съобщението.
Често фишингът може да бъде разпознат чрез граматически грешки, неточности в подписа или липса на персонализация в електронното съобщение. Измамниците също така може да се опитат да убедят потребителите да кликнат на линк или да свалят приложение, което може да съдържа зловреден код, който може да навреди на компютъра или мобилното устройство на потребителя.
Как да се предпазим от фишинг?
- Винаги проверявайте адреса на изпращача на електронното съобщение. Ако не е познат, бъдете нащрек.
- Никога не разкривайте лична информация, като пароли или банкови данни в електронното си съобщение. Нито един сериозен онлайн доставчик никога няма да Ви изиска да Ви давате лична информация по този начин.
- Използвайте антивирусен софтуер и го актуализирайте редовно, за да се защитите от зловреден софтуер.
- Използвайте двуфакторна аутентикация, където е възможно, за да затрудните достъпа до личната си информация.
- Ползвайте световно доказали се доставчици на имейл услуги като Google или Microsoft и др.
- Не запаметявайте потребителски имена или пароли в браузерите.
- Ползвайте различни пароли за достъп до различните акаунти в интернет.
- Променяйте поне на три месеца паролите в ползваните публични интернет услуги (web имейл също).